
Oczywiście, że tak! Potrzebujesz jednak dopełnić wszystkich formalności, tak aby transakcja przebiegła bezproblemowo.
Podstawą do sprzedania takiej nieruchomości jest ustalenie w banku, w którym jest kredyt ile wynosi aktualne zadłużenie, tak aby przy sprzedaży, to bank został spłacony w pierwszej kolejności.
Czy to oznacza, że muszę dysponować takimi pieniędzmi?
Otóż nie! Wystarczy, iż znajdziesz kupca, który jest w stanie ze środków własnych (lub też w kredycie, czy innej formie finansowania) zapewnić odpowiednią ilość pieniędzy na pokrycie transakcji i spłatę należności w banku. Aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem i w sposób zabezpieczający obie strony transakcji, konieczne jest spisanie odpowiedniej umowy przed notariuszem. Zazwyczaj jest to tzw. umowa przedwstępna lub przyrzeczona – w zależności od sytuacji i tego, czy mieszkanie jest z rynku wtórnego, czy pierwotnego.
Niezależnie od formalności (z którymi CI pomożemy) praktycznie zawsze możliwe jest dalsze odsprzedanie mieszkania, które ma jeszcze aktywną umowę kredytową.
Co się dzieje w takiej sytuacji z wpisem o hipotece w Księgach Wieczystych?
Przy podpisywaniu umowy kredytowej banki zabezpieczają swoje interesy, często robiąc wpis do KW do działu hipotek na kwotę większą niż faktyczna wartość udzielonego kredytu. Często są to kwoty sięgające 1,5x wartości całego udzielonego kredytu lub kredytu wraz z odsetkami. Powoduje to, że dochodzi czasami do sytuacji, w których hipoteka przekracza wartość sprzedawanego mieszkania, co może wystraszyć potencjalnych nabywców. Jednak jest to sytuacja jak najbardziej normalna i do wyprostowania – pod warunkiem, że mamy ustalone z bankiem po opłaceniu jakiej kwoty (pozostała wartość kredytu) dokona on wykreśleniea hipoteki z Ksiąg Wieczystych.
Brzmi skomplikowanie – jakie jest ryzyko? Czy coś się może nie udać?
Procedura jest zawiła, ponieważ do momentu uregulowania odpowiedniej należności, to nadal bank pozostaje wpisany w księgi, skutecznie blokując dalszą możliwość odsprzedaży. Jednak to wszystko to są standardowe mechanizmy i procedury, które dobrze znamy, i z którymi Ci pomożemy. Wytłumaczymy też krok po kroku jak przebiegnie cały proces, tak abyś nie był zaskoczony i żebyś mógł spokojnie sprzedać swoją nieruchomość.
Ile trwa sprzedaż mieszkania z kredytem?
Taka sprzedaż trwa trochę dłużej niż w przypadku zakupu mieszkania nieobciążonego. Zazwyczaj należy doliczyć dodatkowe 2-3 tygodnie na dopełnienie formalności, jednak dokładne terminy zależą od współpracy obu stron, określonych terminów reakcji ze strony banku i umówionych czynności u notariusza. W zależności od miasta późniejsze wykreślenie w dziale hipotek potrafi trwać nawet do roku, jednak to nie wpływa na możliwość bezpiecznego przeprowadzenia transakcji.
Czy mogę wcześniej spłacić kredyt i przyspieszyć cały proces?
Tak, jak najbardziej. Praktycznie każdy kredyt hipoteczny można zakończyć wcześniej płacą wynikającą z umowy z bankiem i z pozostałej należności kwotę. Co więcej, można jeden kredyt zastąpić drugim. Zdarzają się nawet przypadki, że przy małych pozostałościach Klienci decydują się na zakończenie kredytu hipotecznego poprzez posłużenie się kredytem gotówkowym. Brzmi to mało rozsądnie, ale czasem zdarzają się takie okoliczności, w których nawet jest to opłacalne.