Słyszałeś o możliwości sprzedania mieszkania i jednocześnie pozostania w nim do końca swojego życia?
Rynek oferuje rozwiązania w tym zakresie, ale czy są one opłacalne i czy są najlepszą opcją dla Ciebie?
Sprawdźmy odwróconą hipotekę w praktyce.
Założenie takiego mechanizmu jest proste: jesteś osobą będącą u schyłku wieku i nie masz rodziny, której możesz (lub chcesz) pozostawić w spadku swoją nieruchomość, ale potrzebujesz środków lub po prostu chcesz poprawić standard swojego życia. W takiej sytuacji okazuje się, że oferty firmy specjalizujących się w takich działaniach mogą zaproponować Ci, że w zamian za przejęcie Twojej nieruchomości (np. mieszkania) zaoferują Ci sumę pieniężną, którą będzie (zazwyczaj) wypłacał w ramach comiesięcznej renty.
W teorii takie rozwiązanie brzmi atrakcyjnie, jednak niestety praktyka pokazuje, że trzeba postępować bardzo roztropnie przy takich działaniach. Wielu naszych Klientów interesowało się omawianym rozwiązaniem, jednak po głębszej analizie dochodzili do wniosku, że sprzedaż mieszkania jest znacznie lepszym rozwiązaniem, gdyż daje szybko środki (w całości a nie ratach), które od razu otwierają więcej możliwości. Odwrócona hipoteka powoduje, że nadal pozostajesz z obciążeniami związanymi z obecną lokalizacją i niestety rzadko kiedy oferowane środki są satysfakcjonujące.
W Polsce model hipoteki odwróconej można powiedzieć, że jeszcze raczkuje. W innych krajach europejskich, gdzie takie rozwiązanie jest na rynku od wielu dekad staje się realną alternatywą wartą rozważenia, jednak u nas oferowane są praktycznie tylko dwa warianty hipoteki odwróconej:
– w modelu sprzedażowym, czyli ta nazywana również rentą dożywotnią,
– w modelu kredytowym (nazywanej odwróconym kredytem hipotecznym).
O ile pierwsza opcja pojawia się często w ofertach funduszy hipotecznych, to o tyle opcja druga mogłoby być jedynie oferowana przez banki, które jednak dotychczas nie zdecydowały się na oferowanie takiego rozwiązania.
Podstawową różnicą pomiędzy przedstawionymi opcjami jest to, że wariant pierwszy (dożywotnia renta) jest wypłacany w formie comiesięcznego świadczenia, aż do momenty śmierci. Wariant drugi (nazywany odwróconym kredytem hipotecznym) będzie wypłacany przez określony umową czas (np. 10 lub 20 lat).
Jakie są alternatywy dla odwróconej hipoteki?
Skoro powyższe rozwiązania są jednak wybierane bardzo rzadko, to należy zastanowić się jakie są alternatywy dla Seniorów i innych osób, które potrzebują środków na podniesienie swojego standardu życia. Odpowiedź zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji każdego z nas, jednak najczęściej zmiana domu lub mieszkania, na takie, które generuje znacznie mniejsze obciążenia jest słuszną drogą. Decydując się na sprzedaż od pewnego wieku zadajemy sobie pytanie, czy kupować inną tańszą nieruchomość, czy nie zdecydować się na wynajem. Kalkulacja musi być wykonana indywidualnie, ale bardzo często okazuje się, że wykonując kilka manewrów można oszczędzić pokaźne sumy, które pozwolą nam na komfortowe życie do końca naszych dni.
Czy warto sprzedać mieszkanie na starość?
Tutaj również musimy powiedzieć, że sytuacja jest indywidualna i u każdego odpowiedź może być inna. Jednak patrząc po potrzebach naszych Klientów widzimy, że ich własne analizy i kalkulacje często przekonują ich do pójścia właśnie tą drogą. Okazuje się bardzo często, że dobre zalokowanie środków pozwala na podniesienie standardu życia i uwolnieni się od dotychczasowych problemów z płynnością finansową. Okazuje się, że dużo naszych Klientów się w ogóle nie spodziewało jakie środki może otrzymać za swoje mieszkanie – dlatego zachęcamy do kontaktu i skorzystania z bezpłatnej wyceny swojej nieruchomości.
Znając sytuację na rynku nieruchomości postanowiliśmy wdrożyć usługi, które mają Państwu możliwie ułatwić cały proces transakcji, dlatego naszym Klientom oferujemy bezpłatne wsparcie w zakresie zarówno prawnym, jak i pomoc z wszystkimi formalnościami.