Czym jest SCHE (Świadectwo charakterystyki energetycznej) i kto je potrzebuje?

Co to jest Świadectwo charakterystyki energetycznej i kto je potrzebuje

Czym jest i jak uzyskać Świadectwo Charakterystyki Energetycznej?

Czy potrzebuję taki dokument przy sprzedaży nieruchomości?

Kogo obowiązuje jego przygotowanie i jak długo jest ważne?

 

Zacznijmy od odpowiedzi na pierwsze pytanie – świadectwo charakterystyki energetycznej, to ekspertyza zawierająca informacje o zapotrzebowaniu nieruchomości na energię wymaganą do jej użytkowania. Pomiary i obliczenia wykonywane przy okazji wykonywania takiego badania wskazują również na zalecenia w zakresie możliwości poprawy wyniku danej nieruchomości, co przełoży się na niższe obciążenie dla naszego środowiska (niższe zapotrzebowanie na energię potrzebną do wykorzystywania nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem).

Upraszczając ten wstęp należy podsumować, że taki dokument pozwala nam na oszacowanie czy dana nieruchomość jest efektywna energetycznie (i w efekcie opłacalna w utrzymaniu). Najważniejsze parametry dotyczą ogrzewania (metod) jak i samego zachowania ciepła w obrębie nieruchomości (szczelność, izolacje, etc.). To wszystko przekłada się na wynik, który daje pogląd o kosztach, które czekają nowego nabywcę lub najemcę przy utrzymaniu i ogrzewaniu danej nieruchomości.  

Kto musi mieć takie świadectwo?

Ustawa z dnia 29.08.2014 r. (mówiąca właśnie o charakterystyce energetycznej budynków) jasno określa, że takie świadectwo musi pozyskać sprzedający nieruchomość i przekazać je nowemu najemcy lub nabywcy. Ustawa definiuje, że obowiązek sporządzenia SCHE powstaje w momencie gdy nieruchomość ma być sprzedana lub wynajęta i nie ma możliwości zrzeczenia się prawa do otrzymania świadectwa charakterystyki energetycznej.

Oznacza to w praktyce, że póki mieszkamy we własnej nieruchomości, to nie mamy obowiązku pozyskania takiego świadectwa, natomiast w momencie decyzji o jej wynajęciu lub sprzedaży musimy już takie świadectwo pozyskać.

Ponadto obowiązek sporządzenia świadectwa nie dotyczy budynków:

– wolnostojącego o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2,
– przemysłowego oraz gospodarczego niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego,
mieszkalnego, przeznaczonego do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku,
– podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
– gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2 ∙rok).
– używanego jako miejsce kultu i do działalności religijnej,

Jak pozyskać SCHE?

Najszybszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do jednej z firm, która oferuje wykonanie takiego dokumentu. W tym zakresie również świadczymy dla Państwa pomoc, gdyż znamy wielu lokalnych Wykonawców i możemy podpowiedzieć gdzie szukać lub od razu zlecić realizację w Państwa imieniu.

Ważne jest to, że owydanie świadectwa charakterystyki energetycznej może ubiegać się tylko właściciel budynku lub części budynku (albo jego zarządca). Obejmuje to również osoby, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe lub lokatorskie prawo do lokalu. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej może zostać wykonane w dwóch formach:

– klasycznej (papierowej), gdzie to dokument musi mieć indywidualny numer nadanym w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków oraz  musi być podpisany przez osobę uprawnioną do jego wystawienia.
– elektronicznej – dokument również musi mieć indywidualny numer oraz (w wariancie cyfrowym) musi zawierać kwalifikowany podpis elektroniczny (lub analogiczne rozwiązanie potwierdzające tożsamość uprawnionej osoby, która wykonała takie świadectwo).

Jak długo jest ważne Świadectwo Charakterystyki Energetycznej

Zgodnie z rozporządzeniem wystawiony dokument jest ważny przez okres 10 lat. Jednak w razie modernizacji budynku (np. wymiana okien) rekomendowane jest jego ponowne wystawienie, tak aby odzwierciedlał faktyczny stan nieruchomości. 

Warto zaznaczyć, że świadectwo poza oczywistymi korzyściami mówiącymi o efektywności budynku może być również pomocne w sytuacji, gdy nowy nabywca stara się o kredyt na nieruchomość o wysokim wskaźniku. Niektóre banki oferują w takiej sytuacji preferencyjne warunki (np. ekoKredyt), co potrafi być wymierną oszczędnością na całym okresie spłacania nieruchomości. 

Kto może wsyatwić Świadectwo Charakterystyki energetycznej

Lista osób i firm uprawnionych do wykonania SCHE znajduje się na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii pod adresem https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/