Czy wiesz, że praktycznie w każdym mieszkaniu lub domu można wdrożyć inteligentne rozwiązania automatyzując i upraszczające wiele codziennych czynności?
Czym jest Smart Home? To właśnie nazwa, którą przyjęto do określania nowoczesnych rozwiązań, które mogą być w Twoim mieszkaniu lub domu.
Czy to prawda, że rozwiązania Smart mają sens tylko na etapie budowy, a potem trudno je zaimplementować?
Panuje mit, że jeżeli Smart Home, to tylko na początku budowy lub przy remoncie, tak aby wszystko przygotować i przewidzieć. Kiedyś takie określenie po części miało sens, ponieważ sporo instalacji faktycznie było na tyle inwazyjnych w naszą nieruchomość, że wymagało odpowiedniego przygotowania (chociażby okablowania) domu czy mieszkania, aby potem łatwo wpiąć się w system i umożliwić automatyzacje. Dziś żyjemy w dobie, gdzie każda żarówka, gniazdko, czy inne urządzenie może być bardzo łatwo sterowane w sposób bezprzewodowy. Nowoczesne przekaźniki są tak małe, że bez problemu mieszczą się w klasycznych puszkach nawet wiekowych instalacji elektrycznych.
Po co mi rozwiązania Smart Home?
W gruncie rzeczy wszystko sprowadza się do wygody i przyzwyczajeń. Wiele firm reklamuje najróżniejsze pomysły na automatyzacje procesów, które wydają się całkowicie bez sensu – jak ten ekspres z reklamy, który sam zaparzy nam rano kawę. Tak, na pewno jest to pewne ułatwienie, ale czy autor nie zapomina, że najpierw ktoś musi ten ekspres przygotować (woda, fusy, kawa), podstawić kubek, a dopiero potem urządzenie jest gotowe do pracy. W efekcie wiele osób, które nawet ma taką możliwość z niej po prostu nie korzysta. To samo jest z pralkami, suszarkami i zmywarkami. Są to na tyle obsługowe urządzenia, że ich automatyzacja (pomimo wielu reklam takich rozwiązań) ma bardzo marginalne zastosowanie i raczej niewielki sens. Większość z naszych potrzeb przy tych urządzeniach zastępuje prosty timer, umożliwiający start urządzenia o zadanej godzinie (np. wykorzystywane przy rozliczeniach za prąd wg taryfy nocnej i dziennej).
Jednak zaczęliśmy od przedstawienia tylko jednej strony medalu – tej napompowanej przez reklamy, która niewiele zmienia w naszym życiu. Są jednak rozwiązania, które faktycznie potrafią ułatwić życie i postaramy się przybliżyć kilka ciekawszych z nich:
– Inteligentne zamki do drzwi połączone z wideodomofonem
Wpuszczanie gości, kurierów, pożyczanie kluczy z mieszkania może nabrać zupełnie nowego wymiaru, a wszystko to przy zwiększeniu bezpieczeństwa Twojej nieruchomości. Nowoczesne zamki w drzwiach sterowane elektronicznie można zamontować na obecnych zamkach, bardzo często bez konieczności wymiany żadnego z elementów! Dostępne na rynku rozwiązania oscylują w okolicach kilkuset złotych, a umożliwiają zdalne otworzenie zamka. Często są rozbudowane o czytnik linii papilarnych lub klawiaturę PIN, abyś mógł w ogóle zapomnieć o kluczach. Rozwiązanie jest szczególne wygodne w przypadku drzwi z samozamykaczem (i lub bez klamek), gdzie jak się zapomnimy przy wyjściu z domu, to już do niego nie wrócimy. Jeżeli połączymy taki zamek z bezpiecznym wideodomofonem (takim, który nie tylko nagrywa materiał z kamery i przechowuje go wewnątrz naszego mieszkania, ale również umożliwia zdalny podgląd i pamięć zdarzeń w chmurze, to uzyskujemy praktycznie pełną wiedzę co się dzieje u nas przed drzwiami. Możemy np. zdalnie wpuścić kuriera i upewnić się, że tylko zostawił paczkę. Dziecko, które wyszło z domu bez kluczy bez problemu wejdzie z powrotem do domu. Zastosowań jest bardzo wiele i w takiej automatyzacji widzimy sens.
– Inteligentne oświetlenie
Tutaj na pierwszą myśl każdemu przychodzą czujniki ruchu (często znienawidzone i kojarzone z koniecznością machania do czujek) – takie rozwiązania miały wiele wad i często nie robiły tego co chcemy, a w efekcie nie były wykorzystywane. Jednak wraz z rozwojem technologii pojawiły się zupełnie nowe rozwiązania i np. czujniki ruchu są powoli wypierane przez czujniki obecności – i to już zmienia postać rzeczy w zakresie wygody korzystania i możliwości automatyzacji. Począwszy od automatycznego włączania i wyłączania światła w pomieszczeniach, gdzie faktycznie ktoś się znajduje/zbliża, aż po automatyzacje scen i nastroju (np. wchodząc do domu zapali nam się wybrane oświetlenie i zgaśnie jak przejdziemy do innego pokoju powodując przy tym inne automatyzacje typu włączenie wybranych sprzętów..
– Inteligentne monitorowanie temperatury i sterowanie ogrzewaniem.
Tutaj również automatyzacja osiągnęła taki poziom, że na klasycznych kaloryferach możemy zamontować elektroniczne termostaty ze zdalnym sterowaniem. Również piece gazowe mogą być wyzwalana zdalnie wg naszych upodobań, harmonogramu lub po prostu po kliknięciu na telefonie. W połączeniu z rozsianymi czujnikami temperatur po mieszkaniu lub domu możemy dokładnie sterować temperaturami w danych pomieszczeniach minimalizując straty cieplne i w efekcie oszczędzając na ogrzewaniu.
– Czujniki zdalne (np. zalania, wilgotności, temperatury, dymu)
Pozornie błaha sprawa, która potrafi uratować nasz dobytek w wielu sytuacjach. Osoby posiadające np. bojlery czy też inne podgrzewacze do wody mogą zamontować czujnik zalania w ich pobliżu, tak aby w razie nieszczelności możliwie wcześnie zostać poinformowanym i zareagować zanim awaria narobi szkód. Czujniki obecnie są rozmiarów mniejszych od pudełka zapałek i potrafią przy tym być bezprzewodowe i wytrzymywać na baterii ponad rok! Ich implementacja jest dzięki temu bardzo prosta i faktycznie pożyteczna. Po drugiej stornie od wody mamy też czujniki rozpoznające zaprószenie ognia, czy też pojawienie się dymu lub czadu, to wszystko może działać stale monitorując nasze bezpieczeństwo i w razie wykrycia nieprawidłowości poinformować nas o problemie zanim będzie za późno.
Jakie rozwiązania Smart Home wybrać?
Nie zajmujemy się sprzedażą ani montażem takich rozwiązań, jednak jako użytkownicy, którzy mieli styczność z takimi rozwiązaniami w wielu miejscach możemy podpowiedzieć, że najlepiej zdecydować się na producentów, którzy są już wiele lat na rynku i oferują możliwie dużo urządzeń z zakresu, który potrzebujemy. Łączenie między systemami bywa skomplikowane (choć przy dobrym wsparciu np. z Google Home, Alexą, czy Apple Home, też mogą być integrowane między sobą.
Zachęcamy do poczytania opinii i posprawdzania, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze…