Jak się odnaleźć w gąszczu ogłoszeń nieruchomości?

Jak kupić mieszkanie?

Gdzie szukać mieszkania?

Na co zwrócić uwagę w ogłoszenia?

Jak wykorzystać filtry?

Czyli szukanie mieszkania od podstaw.

Portale ogłoszeniowe

Nie jest naszym zamiarem w tym artykule promować konkretne portale, ale są takie, których po prostu nie sposób wymienić przy poszukiwaniu mieszkania dla siebie. Aby uniknąć faworyzacji postanowiliśmy je ułożyć w kolejności alfabetycznej. Więc już nie przedłużając zapraszamy do zapoznania się z naszą listą popularnych portali z ogłoszeniami z nieruchomościami:

– Adresowo
– Domiporta
– Gratka
– Lento
– Morizon
– Nieruchomosci Online
– OLX
– Otodom
– Sprzedajemy

Celowo nie linkujemy do ww. stron portali z ogłoszeniami nieruchomości – jak wspomnieliśmy nie jest to artykuł sponsorowany i wierzymy, że każdy mając powyższą listę trafi na odpowiedni portal jak nie bezpośrednio, to przy wykorzystaniu wyszukiwarki.

Przedstawiliśmy powyższą listę, ponieważ wielu sprzedających decyduje się na wystawienie swojego ogłoszenia tylko na kilku portalach, a i nie rzadko się zdarza, że tylko na jednym. Rynek jest taki, że sprzedający zakładają, że ich mieszkanie i tak się sprzeda, więc jak komuś zależy, to niech szuka. A druga strona medalu jest taka, że niestety wystawianie ogłoszeń stało się zauważalnie kosztowne i coraz więcej osób szuka tańszych alternatyw, gdzie zaczynają się promować nowe lub niszowe portale.

Na co zwrócić uwagę przeglądając ogłoszenia?

W tym artykule skupimy się jedynie na zakupie mieszkań, więc w przypadku szukania domu zaproponowane porady mogą nie aplikować, niemniej postaramy się być możliwie uniwersalni w naszych poradach. Zacznijmy więc od przeglądania interesujących nas nieruchomości w wybranym mieście. Na starcie warto nie odrzucać ogłoszeń, które wyglądają mniej atrakcyjnie – często są to pełnowartościowe ogłoszenia osób, które nie mając wiedzy informatycznej lub fotograficznej sprzedają swoje bardzo ładne mieszkania samemu. 

Popularne jest to, że ogłoszenia tworzone przez firmy i pośredników wyróżniają się aspektami estetycznymi (dobre zdjęcia, zmyślne opisy, zamieszanie informacji mniej precyzyjnych o danej nieruchomości, a więcej o okolicy i korzyściach z zakupu). Na tym etapie trzeba sobie zadać pytanie, czy w ogóle rozważamy zakup od pośrednika? Z jednej strony wiele osób uważa, że w ten sposób traci pieniądze na pośrednika (który nawet w ogłoszeniach bez prowizji i tak musi być wynagrodzony jak nie przez jedną stronę, to przez drugą). Jeżeli jednak pomyślimy kryteriami sprzedającego, dojdziemy do wniosku, że wiele osób decyduje się na sprzedaż za pośrednictwem biura nieruchomości dlatego, że wybiera komfort i brak obowiązków związanych z przygotowaniem się do sprzedaży.

Która droga jest lepsza? Zdecydujcie sami, my rozumiemy stanowisko obu stron i nie odrzucamy ani mieszkań kupowanych bezpośrednio, ani takich, które przechodzą przez ręce pośrednika. Wierzymy, że każdemu należy się wynagrodzenie za uczciwą pracę, dlatego potępiamy podejście, które niestety nadal jest popularne na rynku w postaci próby obejścia pośrednika i kontaktu bezpośredniego. Sami pośrednicy często zabezpieczają się przed takimi działaniami biorąc ofertę na wyłączoność.

 

Filtrowanie ogłoszeń

W małych miastach i obszarach o małym wyborze praktycznie nie ma ten akapit żadnego znaczenia, jednak w obszarach gęstego zaludnienia i dużego obrotu(miasta powyżej 50 tys. mieszkańców) okazuje się, że bardzo pomocne w naszych wyszukiwaniach jest stosowanie filtrów. Praktycznie każdy z wymienionych portali umożliwia wstępne odsianie ofert po kilku parametrach – takich, jak rok budowy, metraż, ilość pokoi, a często nawet dając nam opcje szukania mieszkań z komórkami lokatorskimi, windami, garażami, etc. Stosowanie filtrów jest bardzo pomocne, ale jest jedna pułapka – nie każdy poprawnie wprowadza ogłoszenie, przez co w efekcie pominięcia danego parametru może nam się nie wyświetlić na stronie, pomimo, że mieszkanie spełnia nasze oczekiwania.

Starajmy się więc korzystać z filtrów w minimalistyczny sposób i raczej traktujmy je jako wsparcie, a nie każdorazowo polegajmy na ich pełnej skuteczności.